Klient pyta o zwrot, nie o kWp
Fotowoltaika kosztuje w 2026 r. średnio 5 200–6 300 zł/kWp brutto, więc instalacja 6 kWp to ok. 31–38 tys. zł bez magazynu (kb.pl, 13.02.2026). Program Mój Prąd jest zakończony, a nowi prosumenci rozliczają się w net-billingu godzinowym. Klient porównuje więc oferty po tym, ile energii zużyje sam i ile zaoszczędzi.
Polskie kalkulatory zwykle działają jak formularz: rachunek, potem telefon, potem wynik. Columbus Energy pokazuje pełną wycenę dopiero po drugim formularzu, Enpal podaje cenę po rozmowie handlowej. W wyszukiwaniu z 30.10.2026 nie znaleźliśmy publicznych kalkulatorów z wizualizacją u Polenergii, Hanplastu, Sunday Polska ani Hymona. Demo pokazuje instalację na domu i wynik od razu, z założeniami na wierzchu.
Dobór mocy i liczba modułów
Standardem na domy jest moduł 108-ogniwowy half-cut w formacie 1722 × 1134 × 30 mm i mocy 420–450 Wp, np. AIKO A450 albo ELERIX ESM-450M (solartraders, 100mega). Moduł 450 Wp ma 1,953 m², czyli ok. 230 Wp/m². Na 1 kWp potrzeba 2,2 modułu, a instalacja 6 kWp to 14 modułów i ok. 27 m² dachu plus pasy od krawędzi.
W demie moc wybiera się w pięciu krokach, od 8 do 24 modułów 450 Wp:
| Moduły | Moc | Gdzie się mieszczą |
|---|---|---|
| 8 | 3,6 kWp | jedna połać |
| 12 | 5,4 kWp | jedna połać |
| 16 | 7,2 kWp | jedna połać |
| 20 | 9,0 kWp | jedna połać, dwa rzędy po 10 |
| 24 | 10,8 kWp | tylko obie połacie (wschód-zachód) |
Moduły układają się od środka połaci, z odstępem 20 mm między modułami i 40 cm od okapu, szczytów i kalenicy. Producenci systemów montażowych wymagają min. ok. 30 cm od krawędzi (Enstall), a 40 cm w demie to zapas na klemy krańcowe. Moc, która nie mieści się na jednej połaci, jest zablokowana z podanym powodem. Gdy klient zmieni kierunek z wschód-zachód na południe, instalacja zmniejsza się do 20 modułów, a konfigurator o tym pisze.
Wygląd modułów to full black (czarna rama i tło) albo srebrna rama z białym tłem ogniw. Przycisk „Słońce w południe” pokazuje słońce nad dachem.
Uzysk PVGIS i kierunek dachu
Produkcję liczymy z uzysku PVGIS 5.3 (baza SARAH3, lata 2005–2023, straty systemowe 14%, montaż na budynku). Ta opcja jest ostrożniejsza, bo zakłada gorsze chłodzenie modułu. Uzysk zależy od kierunku i kąta dachu:
| Kierunek, dach 30° | Warszawa | Kraków |
|---|---|---|
| Południe | 1 007 kWh/kWp | 1 037 kWh/kWp |
| Południowy wschód lub zachód | 946 kWh/kWp | 976 kWh/kWp |
| Wschód i zachód | 805 kWh/kWp | 830 kWh/kWp |
Układ wschód-zachód daje ok. 20% mniej energii z kilowata, ale mieści więcej modułów, bo pracują obie połacie. Fronius podaje ok. 1 037 kWh/kWp dla południa i 866 dla wschód-zachód, a pomiary z polskich dachów dają średnio ok. 1 022 kWh/kWp (MDPI). Między czerwcem a grudniem produkcja różni się ok. 5,7 raza: w Warszawie 132,1 kWh/kWp w czerwcu i 23,2 w grudniu.
W demie dom ma dach dwuspadowy 30°, a uzysk jest dla Warszawy. Panel wyniku podaje produkcję, np. dla 16 modułów na południe ok. 7 250 kWh/rok, i dopisuje, ile więcej dałby Kraków.
Magazyn energii i autokonsumpcja
Bez magazynu dom zużywa na bieżąco zwykle 20–30% własnej produkcji (kb.pl). Tauron podaje, że prosumenci zużywają ok. 20%, a Otovo na ok. 30 tys. instalacji w Europie ok. 36% dla 6 kWp. Magazyn 5 kWh podnosi to u Otovo do ok. 66%, co traktujemy jako górną granicę, bo to dane sprzedawcy.
Magazyn wybiera się w czterech wariantach: bez magazynu, 5, 10 albo 15 kWh. W scenie to wieża modułów po 5 kWh przy ścianie, jak Huawei LUNA2000 (670 × 150 mm, ok. 360 mm wysokości na każde 5 kWh). Z magazynem falownik sieciowy zmienia się na hybrydowy. Przycisk „Pokaż przepływ energii” podświetla po kolei moduły, przewód, falownik i odbiorniki.
Model przyjmuje autokonsumpcję bez magazynu 35% przy instalacji mniejszej od zużycia i 25% przy większej. Magazyn dodaje 30 punktów przy 5 kWh i 40 przy 10 kWh, najwyżej do 75%, a auto ładowane w dzień kolejne 5 punktów. To szacunek ze źródeł powyżej, a nie symulacja godzinowa. Magazyn daje też zasilanie awaryjne i odporność na spadki cen energii oddanej.
Net-billing: ile warta jest energia oddana
Net-billing obejmuje mikroinstalacje przyłączone po 31.03.2022. Od 1.07.2024 nowi prosumenci rozliczają się po godzinowej cenie RCE. Od 2025 wartość energii oddanej mnoży się przez 1,23 i trafia do depozytu, który pomniejsza przyszłe rachunki za energię. Po 12 miesiącach można odzyskać niewykorzystaną część, ale tylko do 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu (globenergia, 25.06.2026).
Energia oddana jest warta kilka razy mniej niż zużyta. RCEm w 2026 r. wyniosła 132,92 zł/MWh w kwietniu, 191,37 w maju, 273,20 w czerwcu i 262,88 w lipcu (gramwzielone), czyli ok. 0,13–0,27 zł/kWh. Pełna cena prądu G11 z dystrybucją to ok. 0,96–1,10 zł/kWh, średnio ok. 1,04 zł (rankomat, interia), a sam składnik energii ok. 0,62 zł/kWh (globenergia).
Model liczy nadwyżki po RCE 0,20–0,30 zł/kWh razy 1,23. Zakłada, że depozyt pokrywa tylko składnik energii, a nie dystrybucję. To założenie z konstrukcji ustawy o OZE, którego badanie nie sprawdziło w tekście jednolitym, więc wynik przy nim jest raczej ostrożny.
Dotacja na magazyn energii
Stan na 30.10.2026: jedyny trwający program dla fotowoltaiki w domu to dotacja do magazynu. Program „Przydomowe Magazyny Energii”, cz. 2 (Fundusz Modernizacyjny) trwa od 20.10.2026 do 1.10.2027 albo do wyczerpania 1 mld zł. Daje 30% kosztów kwalifikowanych, maks. 800 zł/kWh i 16 000 zł przy net-billingu. Warunki: magazyn co najmniej 10 kWh, cena do 3 000 zł/kWh bez falownika i EMS, praca wyspowa, EMS i wniosek po zakończeniu i opłaceniu inwestycji (globenergia, 20.10.2026).
| Program | Status 30.10.2026 | Dla fotowoltaiki |
|---|---|---|
| Mój Prąd 6.0 | zakończony 12.09.2025, następca bez terminu | nic |
| Przydomowe Magazyny Energii, cz. 2 | trwa do 1.10.2027 | 30% kosztu magazynu od 10 kWh, do 16 000 zł |
| Czyste Powietrze | trwa, zmiany od 20.07.2026 | PV nie jest finansowane; pompa powietrze-woda do 35 200 zł |
| Ulga termomodernizacyjna (PIT) | obowiązuje | odliczenie do 53 000 zł, magazyny w katalogu od 2025 |
Konfigurator wylicza dotację z wybranej pojemności. Przy 10 i 15 kWh podaje kwotę, przy 5 kWh pisze wprost, że magazyn jest za mały, a bez magazynu przypomina, że Mój Prąd jest zakończony. Premii +2 000 zł za urządzenia z UE demo nie dolicza. Dotacji, których nie ma, nie liczy.
Wallbox i pompa ciepła
Wallbox 11 kW to 3 fazy i 16 A, a w Polsce to domowy standard. Wersja 7,4 kW ma 1 fazę 32 A, a 22 kW 3 fazy 32 A (Wallbox, karta Pulsar Plus). Wallbox z montażem kosztuje 3 500–8 500 zł (voltflow, cenauslug, otomoto). Budżet NaszEauto wyczerpał się 27.01.2026, a programu dopłat do domowego wallboxa dla osób fizycznych badanie nie znalazło. Wybór wallboxa dodaje do szacunku zużycie auta elektrycznego.
Pompa ciepła w demie to jednostka zewnętrzna powietrze-woda 8 kW o wymiarach 884 × 740 × 388 mm, jak Daikin Altherma 3 R ERGA08EV, na stopach antywibracyjnych przy ścianie. Pompa 8–10 kW z montażem kosztuje 30–45 tys. zł brutto (cenauslug). Oszczędności z pompy konfigurator nie liczy, bo dobór wymaga obliczeń cieplnych budynku (OZC), i pisze to w nocie.
Formalności
- Pozwolenie i zgłoszenie budowlane: instalacja PV do 150 kW nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c Prawa budowlanego; gramwzielone, enerad).
- Powyżej 6,5 kW: projekt uzgadnia rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż., a gotową instalację zgłasza się do Państwowej Straży Pożarnej (gov.pl, KP PSP Sanok). Konfigurator pokazuje tę notę od 16 modułów, czyli 7,2 kWp.
- Odstęp od krawędzi dachu: producenci systemów montażowych wymagają min. ok. 30 cm (Enstall), dokładnie liczy się go z PN-EN 1991-1-4.
Noty są informacją, a nie poradą prawną. O kwalifikacji i wymaganiach decydują projektant, rzeczoznawca i urząd.
Jak liczymy cenę i szacunek oszczędności
Cena orientacyjna rozpisuje się na pozycje: moduły z montażem za kWp, projekt z zabezpieczeniami AC/DC i zgłoszeniem, dopłatę za full black, falownik hybrydowy, magazyn z montażem i EMS, wallbox i pompę ciepła. Przycisk „Jak liczymy cenę?” pokazuje rachunek każdej pozycji. Stawki demo skalibrowaliśmy na widełkach rynku:
| Założenie | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Uzysk 1 kWp na południe, 30° | ok. 1 007 kWh/rok (Warszawa), 1 037 (Kraków) | PVGIS 5.3 |
| Moduł | 1722 × 1134 mm, 450 Wp | karta modułu AIKO |
| Cena instalacji | 5 200–6 300 zł/kWp brutto | kb.pl, 2026 |
| Magazyn 10 kWh z montażem | ok. 20–35 tys. zł brutto | cenauslug, enerad, 2026 |
| Prąd z sieci G11 | ok. 1,04 zł/kWh | rankomat, interia |
| Energia oddana do sieci | cena rynkowa (RCE) × 1,23 do depozytu | net-billing, globenergia |
Oszczędność to energia zużyta na miejscu po cenie pełnej plus depozyt z nadwyżek, wykorzystany na energię pobraną i zwrot do 30% po roku. Model zakłada zużycie domu 4 500 kWh/rok, z autem elektrycznym więcej. Wynik to widełki, a nie jedna liczba: autokonsumpcja ±5 punktów i RCE 0,20–0,30 zł/kWh. Panel podaje wszystkie założenia obok wyniku. To szacunek, a nie obietnica zwrotu.
Co dostaje instalator
Podsumowanie zbiera kierunek dachu, moc i liczbę modułów z wyglądem, magazyn, dodatki, szacunek produkcji i oszczędności oraz dotację na magazyn, a obok cenę z pozycjami. Rozmowa zaczyna się od konkretnej instalacji, a nie od pytań o rachunek za prąd. We wdrożeniu moduły, falowniki, magazyny, wallboxy, pompy ciepła i stawki pochodzą z oferty firmy, a założenia wyliczeń można zmienić pod jej rynek.
Firma, która montuje też zadaszenia, pokaże moduły w szerszym kontekście domu w konfiguratorze pergoli lamelowej 3D i konfiguratorze carportu 3D. Orientacyjny koszt wdrożenia policzysz w estymatorze kosztów konfiguratora.